Kaapelimodeemi ja nettiyhteys pätki
Hellou DNA kansa! Kohtasin semmoseen ongelmaa yks yö kun tulin kotiin huomasin modeemissani vilkkuvan S ja @ valon yhtäaikaa netti toimii normaalisti ajattelin että käynnistän uudellee että vilkkuminen loppuu... No se loppu mut meni n. 2min nii yhteys pätkäs hetkeks seis en päässyt edes modeemin asetuksiinkaan ja rupes uudelleen molemmat merkkivalot rupes vilkkumaan ja yhteys toimi taas hyvin sit kokeilin resetriä sekään ei auttanu vilkkumisen loppumiseen tuli samat oireet annoin olla modeemin n. 1h kiinni ja laitoin päälle sillon en kokeillu nettisivuja avata niin vilkkuminen alkoi annoin vilkkua rauhassa niin n. 5min vilkkuminen loppu ja on toiminu ainaki tähän asti normaalisti. Mietin vaan että mistä johtuneen oireet? Jos tällainen toistuu uudestaan
Modeemi on: DNA Valokuitu Plus -modeemi F-3686ACv2
Modeemi on: DNA Valokuitu Plus -modeemi F-3686ACv2
Seuraa viestiä
3
seuraajaa
Tuo (S) -valo tarkoittaa DS/US -valoa
Päällä: lataus- ja lähetysyhteys lukittunut
Vihreä vilkkuu: lataus- ja lähetysyhteys etsii
Pois päältä: etsintä tai lukittuminen ei ole vielä tapahtunut
Internet (@) -valo
Pimeä = laite ei ole saanut IP-osoitetta
Vilkkuu = laite hakee IP-osoitetta
Palaa = laite on saanut IP-osoitteen
Jos yhteyden kanssa tulee vielä jotain onfelmaa, kannattaa kokeilla vielä resetoida modeemi. Resetoitaessa modeemi tehdasasetuksiin, palautuvat sen alkuperäiset asetukset takaisin. Paina modeemin pohjassa olevaa reset-nappia 30 sek. ajan. Tällöin modeemissa välähtävät kaikki valot yhtäaikaisesti.
Yritän nyt pitää modeemia hetken virrattomana, resetoida sen ja tehdä kaikki asetukset alusta alkaen uudestaan. Ehkä sitten yhteyden vakaus palaisi.