Nettiyhteys pätkii
Moikka, Viikon verran huomannut että pingi nousee yhtäkkiä lähelle 300. Kestää muutaman 10 sekunnin ajan. Mistähän mahtaa olla kysymys? Boksina Sagecom 3686v2 Nettiyhteys siis 400/50 Kokeilin jo käyttää virrat pois nettiboksista mutta ei ollut apua...Mitähän muuta kannattais kokeilla?
Seuraa viestiä
2
seuraajaa
Muutaman minuutin odottelun jälkeen

Esiintyykö tätä viiveen heittelyä siis useinkin ja vaikuttaako se merkittävästi yhteyden toimivuuteen?
Aluksi kannattaa ainakin kokeilla kytkeä päätelaite kiinteästi modeemiin mikäli vain mahdollista. Kattavasti vinkkejä ja ohjeita yhteysongelmiin löytyy myös sivuiltamme https://www.dna.fi/tuki-netti ja https://www.dna.fi/tuki-wifi.
Modeemin käyttöohjeissa lisäksi kerrottu miten asetuksien avulla pystyy tekemään parannuksia yhteyden toimivuuteen, nämä kannattaa myös käydä läpi. Ennen asetuksien muuttamista suosittelen vielä palauttamaan modeemin tehdasasetuksille. Ohjeet löydät täältä: https://www.dna.fi/dna-valokuitu-plus-modeemi-f-3686acv2-kaapelitalouksiin#asetukset
Ei liene tällainenkaan käyttäytyminen kunnon liitännälle tyypillistä? V2 tässäkin tapauksessa.