Sähköpostit tulevat viiveellä
Osa sähköposteistani tulee puhelimen ja tietokoneen sähköpostiin jopa 11 tunnin viiveellä. Minulla on welho.com sähköpostiosoite ja puhelimena iPhone. Missä ongelma?
Seuraa viestiä
0
seuraajaa
Ilmeisesti sinulla on siis koneella käytössä jokin erillinen sähköpostiohjelma? Tulevatko viestit kuitenkin ns. reaaliajassa Webmailin kautta sähköpostia käytettäessä ja koskeekoo ongelma siis ainoastaan osaa sähköposteista? Kannattaa ihan aluksi tarkistaa puhelimen ja sähköpostiohjelman asetuksista miten usein nämä hakevat uusia posteja, toki myös muut sähköpostiasetukset on samalla hyvä käydä läpi.
Aiemmin joskus huomasin, että tietoneeseen viestit tulivat heti ja puhelimeen 10-15 min myöhemmin. Yhä ilmeisesti sama juttu. Puhelimen sähköpostissa on push-toiminto päällä. Tietokoneessa on Applen Mail versio 10.3 ja se etsii uusia viestejä automaattisesti eli samoin koko ajan.