Tämä viesti on vanha ja saattaa sisältää vanhentunutta tietoa.

wan Service setup

Moi
En löydä mistään wan internet connection service setup tietoja. Modeemini tuli aikanaan soneralta (toimittivat ennen taloyhtiölaajakaistan ja vaihtui nyt teille) ja ohjautuu automaattisesti heidän kaupan kotisivulle. Nyt yrittäisin vaihtaa modeemin asetuksia. Käytössäni on taloyhtiön laajakaista

Kommentit

  • Hei Miikka!

    Riittäisiköhän vain modeemin resetointi takaisin tehdasasetuksille? Modeemin takana on syvennyksessä nappi jota ei pysty sormella painamaan vaan tarvitset esim. kynän. Pidä nappia pohjassa 15 sek kunnes modeemin valot sammuvat ja laite käynnistyy uudelleen.

    DNA Iiro palveluasiantuntija
  • Ei auttanut,kokeilin sitä heti alkuun

  • Kuulostaa kieltämättä oudolta jos olet yhdistänyt DNA:n verkkoon eikä modeemi toimi edes resetoinnin jälkeen, onko nykyinen laajakaistasi toteutettuna millä tekniikalla? Onko DNA:n taloyhtiölaajakaistasi kaapeli, ethernet vai DSL yhteys?

    Modeemien pitäisi olla yhteensopivia keskenään, mutta en valitettavasti pysty laitteeseen ottamaan kantaa jos tuo on hankittu alunperin toisen operaattorin kautta heidän verkkoonsa. Osa laitteista voi yhdistää oletusasetuksilla alkuperäisen operaattorin verkkoon

    DNA Iiro palveluasiantuntija
  • Laajakaista on kaapeli. Modeemi on zyxel P-870hn-51b
    Asetuksiin pääsee http://192.168.1.1.
    Sitten käyttäjä admin, salasana 1234
    Sieltä NetWork > wan > Internet connection... Sit pitäisi syöttää palveluntarjoajan Internet tiedot täydellisesti Internet connection ruutuun, ja apply
    Nuita täydellisiä tietoja en tiedä mistä löytyy. Mutta kiitos näistä kuitenkin, taitaa olla viisainta käydä ostamassa uusi laite

  • Mainitsemasi modeemi on kyllä DSL modeemi eli tätä ei ole mahdollista käyttää kaapelilaajakaistan kanssa. Kaapelilaajakaista vaatii EuroDOCSIS 3.0 yhteensopivan modeemin toimiakseen.

    Kaapelilaajakaistan yhteys tulee TV pistokkeesta ja myös modeemin CM MAC sarjanumero tarvitsee ilmoittaa asiakaspalveluun jos käytät jotain omaa modeemiasi. Helpointa asia on hoitaa kun tilaat sekä liittymän, että modeemin yhtä aikaa. Tämä onnistuu DNA Nettikaupasta tai asiakaspalvelun p.044 144 044 kautta

    DNA Iiro palveluasiantuntija
  • Tuli sanottua väärin =)
    Ihan puhelinpistokkeesta on yhteys eli dsl =)
    Menee jo itsekkin sekasin näitten kanssa
    Mutta kiitokset vielä

  • Eiköhän se ZyXel ala toimia , kun laittaa xDSL-yhteyden asetukisiin oikeat VPI- ja VCI-arvot sekä encapsuloinnin jne.

    DNA

    VPI = 0
    VCI = 100
    Encapsulation = LLC
    Mode = Routed mode (RFC 1483 tai RFC 2684)

  • Eiköhän sen ZyXelin pitäisi itse löytää oikeat arvot, jos yhteydentarjoaja vaihtuu.
    Vaikuttaisi siltä, että Miikka käyttää edelleen Soneran yhteyttä, eikä taloytiölaajakaistaa.
    Tuolla modeemilla ei DNA:n taloyhtiölaajakaistaa pysty käyttämään, olipa sitten kyse modeemi- tai ethernet-tekniikalla toteutetusta laajakaistasta.
    Tuon modeemin WAN-portti on vain RJ11 eikä RJ45, joka tarvittaisiin ethernet-tekniikalla toteutetussa taloyhtiölaajakaistassa.
    Antenniöliitäntään sitä ei kiinni saa.

    Miikka: Oletko DNA:n asiakaspalvelun kautta rekisteröinyt taloyhtiölaajakastan. Ilmeisesti et, koska muutoin he olisivat kertoneet liityntätekniikan ja sen vaatimukset.
    Kiinteistön ja DNA:n välinen sopimus saattaa mahdollistaa ilmaisen modeemin.
    Kannattaa soittaa asiakaspalveluun ja sopia heidän kanssaan asiasta.
    Soneran yhteys ei sekään välttämättä lopu automaattisesti, joten sen saattaa joutua irtisanomaan.

  • Soneran yhteys irtisanottu jo vuoden loppuun, olen rekistöröitynyt dnalle,ilmoittanut mac osoitteen
    Mikään muu ei ole muuttunut kuin yhteyden toimittaja. Toi zyxel tuli tosiaan 2011 kytkynä Soneralt...eipä tämä ressiä minulle aiheuta...täytyy kokeilla toisella modeemilla kun ei riitä taito muutella nuita... Kiitokset vaan kaikille vielä

  • Ilmeisesti Sonera ei vielä ole katkaissut yhteyttäsi.

    Jos yhteydellä tarvitaan modeemi, sen pitää olla kaapeliverkon modeemi ja sen CM-MAC osoite pitää ilmoittaa DNA:n asiakaspalveluun.
    Kannattaa vielä varmistaa DNA:n asiakaspalvelusta, millainen modeemi tuohon soveltuu (tavallinen vai valokaapeli plus modeemi). Ties vaikka kuuluisi taloytiön sopimukseen.
    Nykyisen modeemisi MAC-osoite ei tässsä mitään pyhitä.

Kommentoi tai kirjoita uusi viesti

Nimesi ja viestisi näytetään julkisesti. Sähköpostiosoitettasi ei koskaan näytetä julkisesti.